Sposoby na naturalne farby do włosów

BLOG

Sposoby na naturalne farby do włosów

Autor: Aneta Kowalewska

Jakie naturalne farby do włosów wybrać, zależnie od pożądanego efektu?

Szeroka oferta dostępnych w drogeriach produktów do koloryzacji pozwala nam farbować włosy na dowolny kolor, jednak takie działanie wiąże się zwykle z ryzykiem pogorszenia się kondycji włosów i skóry głowy, w szczególności po zastosowaniu środków rozjaśniających. Odpowiedzią na ten problem mogą być ekologiczne farby do włosów. Jakie naturalne farby do włosów najlepiej stosować? Jak zrobić naturalną farbę do włosów domowym sposobem? Jakie zioła mogą okazać się pomocne w koloryzacji?

Pierwszą rzeczą, z jakiej należy zdawać sobie sprawę, jest fakt, że raczej nie uzyskamy koloru jaśniejszego od naszego naturalnego, stosując ekologiczne farby do włosów. Możemy znacznie przyciemnić lub zmienić odcień blond włosów, jednak w przypadku ciemniejszej fryzury, rozjaśnienie jej do blondu nie jest możliwe. 

Oto najskuteczniejsze, domowe środki do koloryzacji włosów:

  • rumianek – niestety nie jest w stanie drastycznie zmienić barwy naszych kosmyków, jednak w przypadku blondu i jasnego brązu, regularne stosowanie prowadzi do delikatnego ocieplenia ich koloru. Szary, mysi blond może przybrać złocistomiodową barwę
  • henna – wśród wielbicielek ekologicznych farb do włosów, dających trwały i wyrazisty już po jednym użyciu efekt, znana jest jako zioło, barwiące na przepiękne, intensywne rudości i czerwienie. To, jaki uzyskamy efekt, zależy przede wszystkim od regionu pochodzenia rośliny, czasu trzymania na głowie i zastosowanych dodatków zakwaszających
  • cassia – działa podobnie do henny, z tą różnicą, że barwi włosy na złociste odcienie, tak samo, jak wspomniany wcześniej rumianek .
    indygowiec barwierski – barwi włosy na kruczą czerń z zimnym połyskiem, chociaż w przypadku jasnych włosów mogą być niezbędne wielokrotne farbowania, aby uzyskać właściwy kolor
  • kora dębu – dostępna w praktycznie każdej aptece, delikatnie przyciemnia włosy, chociaż tu też może się pojawić konieczność wykonania kilku zabiegów 
  • hibiskus – nadaje włosom delikatny, rudo-czerwony odcień, jednak efekty raczej nie będą widoczne na włosach ciemnobrązowych i czarnych.
 

Naturalne farby do włosów – jak zrobić

Niezaprzeczalnym plusem ziół, takich jak rumianek, hibiskus i kora dębu jest fakt, że ich przygotowanie jest zupełnie nieskomplikowane. Wystarczy tylko zalać je wodą w temperaturze około 90 stopni Celsjusza, odstawić do ostudzenia i przygotowaną, letnią płukanką przelewać włosy po myciu. Optymalną ilością zastosowanego produktu będą około 4 łyżki ziół na litr wody.
 
Cały proces jest bardziej skomplikowany w przypadku cassii, henny i indygowca. Wszystkie trzy ekologiczne farby do włosów można zakupić w internetowych sklepach z naturalnymi kosmetykami, w formie drobno zmielonego proszku.
 
Przygotowanie cassii i henny przebiega praktycznie identycznie. Oba zioła potrzebują dodatku zakwaszającego, umożliwiającego wydzielenie barwnika – może to być kwasek cytrynowy, sproszkowana acerola, ocet jabłkowy, sok z cytryny lub jabłka. Całą mieszankę rozrabiamy w wodzie demineralizowanej na papkę o konsystencji gęstej śmietany i odstawiamy na czas 3-6h w przypadku henny i około 12h w przypadku cassii. Następnie nakładamy je na umyte, wilgotne włosy i trzymamy około 3-4h. Po spłukaniu nie myjemy głowy przez minimum dwa dni, w celu utrwalenia koloru.
 
Jeśli wymarzyliśmy sobie farbowanie z wykorzystaniem indygo, również rozdrabiamy proszek w wodzie demineralizowanej, jednak tym razem nie odstawiamy mieszanki, tylko od razu nakładamy ją na wilgotne włosy i trzymamy 1-2h. Nie stosujemy w tym przypadku żadnego zakwaszającego dodatku. Po zmyciu farby z włosów również odczekujemy minimum 48h, zanim będziemy mogli po raz kolejny umyć głowę. W przypadku włosów blond i siwych powtarzamy koloryzację aż do skutku. Początkowy efekt może okazać się wręcz niebieskawy lub zielonkawy, lecz w miarę kolejnych, nakładających się na siebie warstw barwnika, włosy przybiorą piękną, chłodną, kruczoczarną barwę.
 

Zaletą wszystkich trzech powyższych ekologicznych farb do włosów jest – występujący równocześnie z koloryzacją – efekt pogrubienia i kondycjonowania włosów.