Rodzaje farb do włosów, czyli wszystko co musisz wiedzieć o koloryzacji

BLOG

Rodzaje farb do włosów, czyli wszystko co musisz wiedzieć o koloryzacji

Autor: Aneta Kowalewska

Rodzaje farb do włosów ze względu na pochodzenie barwników

Praktycznie każda kobieta w pewnym momencie swojego życia miała do czynienia z farbowaniem włosów. Proces koloryzacji polega na zmianie naturalnego koloru na inny za pomocą odpowiednio dobranych barwników. Obecny rynek farb do włosów jest bardzo zróżnicowany. Poszczególne rodzaje różnią się nie tylko marką i ceną, ale także składem oraz przeznaczeniem.
 
Podstawowy podział farb do włosów obejmuje preparaty roślinne i syntetyczne. Farby do włosów syntetyczne powstają przy użyciu barwników oksydacyjnych, które składają się ze związków bezbarwnych. Związki te w połączeniu z odpowiednimi utleniaczami (np. nadtlenkiem wodoru) reagują, tworząc wielocząsteczkowe połączenia o różnych kolorach. W procesie farbowania włosów farbą syntetyczną najczęściej wykorzystuje się diaminy aromatyczne, będące pochodnymi amoniaku.
 

Farby do włosów roślinne (inaczej farby naturalne), to preparaty pochodzenia roślinnego. W przypadku farb roślinnych składniki pigmentacyjne pozyskuje się z ekstraktów, które występują w różnych częściach roślin (np. w liściach, korzeniach, kwiatach itp.). Wśród najczęściej wykorzystywanych farb roślinnych można wymienić hennę (Lawsonia Inermis) oraz Indygo (ndigofera Tinctoria). Oprócz wyżej wymienionych do farbowania stosuje się np. wyciąg z buraka, wywar z orzecha włoskiego czy napar z kory dębu lub łupin cebuli. Farby roślinne stanowią bardzo dobrą alternatywę dla farb syntetycznych, co więcej odżywiają i wzmacniają włosy. Należy, jednak pamiętać, że przy ich użyciu możemy wykonać wyłącznie przyciemnienie koloru, gdyż naturalne ekstrakty nie są w stanie rozjaśnić włosa.

Rodzaje farb do włosów ze względu na trwałość koloru

Innym sposobem klasyfikacji farb do włosów jest podział ze względu na trwałość koloru. Biorąc pod uwagę takie kryterium, można wymienić następujące rodzaje farb do włosów: trwałe, półtrwałe oraz tymczasowe. Najskuteczniejszym i najsilniejszym preparatem są farby trwałe (permanentne). Zadaniem takiej farby jest zmiana barwy włosów na stałe, tak aby kolor nie wypłukiwał się podczas mycia. Farby trwałe pozwalają nie tylko zmienić kolor włosów na inny, ale także skutecznie pokrywają siwiznę. Niestety proces koloryzacji farbą trwałą jest trudny do odwrócenia, gdyż barwniki zagnieżdżają się głęboko w pigmentach włosów.
 
Farby półtrwałe (demi permanentne), to farby do włosów, które utrzymują się na włosach do kilkudziesięciu myć. Stosuje się je głównie do pogłębienia naturalnego koloru, gdyż nie wnikają w strukturę włosa tak głęboko, jak farby permanentne. Są także mniej szkodliwe, ponieważ nie zawierają amoniaku i nie są mieszane z oksydantami o dużym stężeniu, jak ma to miejsce w przypadku farb trwałych. Ich minusem jest to, że potrafią zmienić kolor włosów zaledwie o 1 do 2 tonów i nie pokrywają siwizny.
 

Ostatni typ farby to farby tymczasowe (zmywalne). Koloryzacja farbą zmywalną to dobry pomysł dla tych, którzy lubią eksperymentować ze swoimi włosami, gdyż w przeciwieństwie do farb trwałych i półtrwałych utrzymują się tylko do pierwszego mycia. Farby te nie ingerują w strukturę włosa, a jedynie odkładają się na jego powierzchni, przez co łatwo je usunąć. Występują najczęściej w postaci żelów, pianek, lakierów lub szamponów.